top of page

Eesti börsiettevõtted Soomes investorijahil

Teisipäev, 9. aprill oli börsi jaoks ajalooline päev, mil Nasdaq Balti börside juht Kaarel Ots koos oma tiimi, ajakirjanike ja kuue Eesti börsiettevõtte esindajatega sõitis üle mere Soome, et tutvustada börsi oma tegevust Soome investoritele eksklusiivses Helsinki börsiklubis.


Helsinki börsiklubil on pikk ja väärikas ajalugu. Klubi asutati 1910. aastal ja tegutseb praegu ruumides, kus kunagi asus Helsingi börs. Kinnises klubis kehtivad ranged reeglid: üldjuhul pääsevad klubis toimuvatele üritustele ainult klubiliikmed ning riietumisstiil nõuab meestelt pintsaku ja lipsu kandmist.



Börsiklubi peasaali – restorani – mahub mugavalt umbes 120 inimest ja need kohad täitusid kiiresti tänu Soome Aktsionäride Liidu abile, kes aitas meie üritust reklaamida.


2-tunnine programm sisaldas Kaarli esitatud Balti turu ülevaadet, millele järgnes kuue Eesti börsiettevõtte 15-minutiline esinemine. Õhtu lõpetas kohalik Danske Banki esindaja, kes andis ülevaate sellest, kuidas Soome investorid Baltikumi väärtpaberiturule ligi pääsevad.


Lõbusa faktina alustas Kaarel Ots oma ettekannet soome keeles ja mainis, et vaatas lapsena Soome TV-st "Ritari Ässät" ("Knight Rider"). Ka järgnevad börsiettevõtete – sh Tallink Grupp, EfTEN Real Estate Fund, Harju Elekter, Coop Pank, Tallinna Sadam ja Enefit Green – tutvustused algasid peamiselt mõne soomekeelse lausega. Lisaks tegi poole Tallink Grupi ettekandest juhatuse liige Margus Schults, kes pidas kogu oma ettekande soravas soome keeles.


Mõned kõlama jäänud mõtted:


- Soome investor ei karda geopoliitilisi riske, vaid oleks rohkem valmis investeerima Baltikumi, kui aktsiaturul oleks rohkem sügavust ja (riigi)ettevõtteid.


- Probleemne pool Balti regioonis ja börsidel on likviidsus. Ja sellega on seotud paradoks, et ühelt poolt annaks rohkem investoreid likviidsust, aga teisest küljest tahab investor likviidsust.


- Valitsus peaks investeeringuid veelgi rohkem turundama. Seda on tehtud ka Soomes. Riigi eesmärk peaks olema, et inimesed tahaksid olla omanikud ning riigi roll ja osalus ettevõtetes oleks võimalikult väike.


- Kevadine aeg andis ettevõtetele hea võimaluse rääkida dividendidest. Soome investorkogukonna arengut edendava organisatsiooni Pörssisäätiö juht Sari Lounasmeri tõi välja, et dividendid on kahtlemata argument, mis kõnetab tavalist Soome investorit.

Comments


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page