Majandusprognoosid muudavad astroloogia tõsiseltvõetavaks
Investor Toomase konverentsi traditsioonilise avalöögina astus ka 2024. aasta jaanuaris toimunud konverentsi lavale Nasdaq Tallinna börsi juht Kaarel Ots, kes võttis luubi alla erinevad majanduspoliitilised teemad.
Usk. Lootus. Armastus. Need olid sõnad, millega Kaarel Ots oma ettekande sisse juhatas. Ta muheles, et enam kui 30 aastat vana Vennaskonna album on täis ajatuid lugusid sõnumiga, millega võib kirjeldada ka börsi: investorid on täis usku, neil on lootus, et portfell paisuks, ja armastus on niikuinii kõige alus.
Kuid seejärel võttis Kaarel Ots endale omase kriitika, satiiri ja irooniaga vürtsitatud slaidide saatel ette erinevad majanduspoliitilisi teemad, mis Otsa arvates kujutavad valearusaamu ja naiivset usku poliitiliste- ja keskkonnateemaliste tegevussuundade otstarbekusse.
Majanduse prognoosimine nagu astroloogia
Neile konverentsi külalistele, kes lootsid esimese asjana kuulda häid nippe turu liikumise ennustamiseks, esitas Kaarel Ots hoopis kainestavana mõjuva John Kenneth Galbraithi terava kommentaari: „On kahesuguseid ennustajaid – neid, kes ei tea ja need teised, kes ei tea, et nad ei tea.“
„Tahan teile öelda, et majanduse prognoosimise ainus mõte on see, et astroloogia tunduks tõsiseltvõetav. Ma olen ise öelnud, et kui vaja kindlasti ennustada midagi, siis teha seda piisavalt tihti – siis võib aeg-ajalt pihta panna,“ muigas Ots.
Ots lisas, et Eesti investoreid mõjutab paratamatult maailmas toimuv. „Kõik ei piirdu Tallinna börsiga ja Eesti ei ole üksik saar. Meeldib see või mitte," ütles ta.
„Euroopa väga ambitsioonikas ja utoopiline kliimaneutraalsuse plaan on meid viinud ühest sõltuvusest, gaasist, teise sõltuvusse, milleks on Hiina,“ jätkas Ots tõsisemal toonil. Tema sõnul on tähelepanuväärne see, mis ühendab neid riike, kust maavarad tulevad. „Nende kohta ei saa öelda, et tegemist on demokraatlike riikidega,“ ütles Ots.
„Informatsiooniajastul on ignorantsus teadlik valik.“
Ots rääkis, et BlackRocki tegevjuht Larry Fink kuulutas mõni aasta tagasi, kuidas järgmise viie aasta jooksul hakkavad investorid mõõtma ettevõtte väärtust selle põhjal, kuidas ettevõte mõjutab ühiskonda, valitsust ja keskkonda.
„Ma mõtlesin, mis on selle uudsus? Ehk ettevõtte eesmärk on teenida kasumit, panustada oma töötajatesse, tuua väärtust klientidele, omada eetilisi suhteid ja toetada kogukondi,“ oli Ots hämmeldunud.
„2021. aastal hakkasid mul mingid häirekellad helisema. Sellepärast, et kaks ülikooli professorit avaldasid loo, et aktsionäride jutt on jälle osutunud tühjaks mõminaks ja ettevõtted endiselt seavad aktsionäride huvid esimeseks,” rääkis Ots. Ots nägi selles sotsialistlikku ideoloogiat. Otsa sõnul kopeerivad ESG ehk vastutustundliku ja jätkusuutlikkuse fondid tavalisi S&P 500 fonde, aga küsivad selle eest palju rohkem raha.
Comentarii