top of page

PUUST JA PUNASEKS ehk kuidas alustada investeerimist Tallinna börsil?

Kuna tihtipeale on esimese sammu tegemine see kõige raskem, aitasime Õhtulehel teha puust ja punaseks, kuidas alustada investeerimist kodubörsil.


Esmalt tuleb omada arvelduskontot mõnes pangas, mis vahendab väärtpaberitega kauplemist. Üldjuhul on kõik suured pangad maakleri staatuses, seega kui investeerimishuvilisel on mõnes Eestis tegutsevas pangas arvelduskonto, on esimene samm juba tehtud.


Teiseks tuleb avada endale väärtpaberikonto, mida saab teha mugavalt oma kodupanga internetipangas. Kui see on avatud, siis saabki hakata Tallinna ja teistel Balti börsidel olevaid väärtpabereid – aktsiaid, võlakirju ja fondiosakuid – ostma.



Investeerimiskontoga ajatad tulumaksu tasumist

Niisiis, Balti aktsiate ostmiseks on tarvis avada oma arvelduskontoga seotud väärtpaberikonto. Nii-öelda tavakasutuses arvelduskonto kõrvale on investoril aga võimalik avada ka investeerimiskonto. Kuna investeerimiskonto on oma olemuselt täiesti tavaline arvelduskonto, saab soovi korral enne väärtpaberikonto avamist omale investeerimiskonto avada ja seda saab teha samuti internetipangas. Seejärel saab vajaliku väärtpaberikonto avada juba sellele investeerimiskontole. Investeerimiskonto avamine pole kohustuslik, kuid selle kasutamine on mõistlik, kui soovitakse edasi lükata tulumaksukohustuse tekkimist.


Nimelt tekib investeerimiskontot kasutades tulumaksukohustus alles siis, kui sellelt kontolt väljavõetav summa ületab sinna investeerimiseks aja jooksul pandud summat. Konto ise ja selle sisse- ning väljamaksed tuleb siiski igal aastal deklareerida. Nii hakkab saldo igal aasta edasi kanduma (investeerimiskonto kohta saab täpsemalt lugeda veebilehelt investeerimiskonto.ee).


Esimese analüüsi saab tehtud aktsia infolehe abil

Enne investeerimisega alustamist on kasulik end teemaga kurssi viia. Näiteks tasub lugeda läbi mõni investeerimisteemaline raamat, praeguseks on ka eesti keeles päris mitmeid lihtsasti mõistetavaid investeerimisraamatuid ilmunud. Või tasub osaleda koolitusel.


Ilma igasuguse eelteadmiseta ei tohiks investeerima asuda, kuna esmalt tuleb kindel olla, et saadakse aru, mida tehakse ja millist riski võetakse. Kui põhiteadmised on omandatud, siis järgmise sammuna võiks vaadata huvipakkuva ettevõtte finantsnäitajaid. Need näitajad on Balti börsiettevõtete puhul väga ülevaatlikul ja kompaktsel kujul olemas börsi veebilehel nasdaqbaltic.com.


Täpsemalt: kui klikid aktsianimekirjas mingil ettevõttel, siis avaneb selle ettevõtte detailvaade, kust saab klikkida alajaotusel „infoleht“. Sellel infolehel on olemas kõik olulisemad ettevõtte finantsseisundit kirjeldavad suhtarvud aastate kaupa.


Oluline on enda jaoks määratleda, kas soovitakse osta nn kasvuettevõtte aktsiaid – kiiresti kasvav ettevõte – või dividendiettevõtte aktsiaid – ettevõte ei kasva kiiresti, aga on kasumlik ja maksab regulaarselt dividende.


Aktsia ostutehingu kuus sammu

1. Liigu internetipangas alajaotusse „Investeerimine“.

2. Edasi liigu alajaotusse „aktsiate ost-müük“ (või „võlakirjade/fondiosakute ost-müük“).

3. Nüüd saad valida börsinimekirjade seast Balti börsid: Tallinn, Riia, Vilnius.

4. Kui oled siiani jõudnud, siis sõltuvalt pangast näed kas kogu nimekirja ettevõtete väärtpaberitest (aktsiad, võlakirjad) või pead sisestama otsingusse sind huvitava ettevõtte nime või kauplemistähise. Iga aktsia kauplemistähise leiab veebilehe nasdaqbaltic.com aktsianimekirjast.

5. Seejärel saadki sisestada ostutellimuse (ostuorderi), kus pead määrama soovitud aktsiate koguse ja selle, kas soovid tehingu teha turuhinnaga (viimase tehingu hind) või soovid määrata limiithinna, mis ostukorralduse puhul tähistab kõrgeimat hinda, mida oled nõus maksma. Näiteks võid limiithinnaga panustada väiksele aktsia hinna langusele ja osta aktsiad siis, kui vastav hetke turuhinnast soodsam hind turul saavutatakse.

6. Seejärel saad ostukorralduse sisse anda ning üldjuhul täidetakse see mõne minuti jooksul (v.a limiithinna puhul, kui tehingu täitmine sõltub seatud limiithinnast ja turust).


Pane tähele: turuhinnaga tehing võib üllatada

Turuhinnaga aktsiatehingu valimisel tuleb meeles pidada, et kui sinu tehingu tegemise hetkel on sind huvitava väärtpaberi hind liikunud kas üles või alla suuremal määral, kui oleksid soovinud, siis tehakse tehing ikkagi ära.


Sellest ka nimetus: turuhinnaga tehing. Kui on soov seda riski maandada, siis tasub igal juhul sisestada order limiithinnaga ehk määrata hinnapiir ehk ost või müük tehakse kas sinu määratud hinnaga või sinu määratud hinnast parema hinnaga, sõltuvalt turul olevatest teistest orderitest.


Turuhinnaga tehing võimaldab tehingu teha üldjuhul kiiresti — saad väätpaberid kindlasti kätte, limiithinnaga orderi puhul võtad aga riski, et tehingut ei tehtagi (kui sisestad näiteks ostuhinna, mis on turuhinnast liiga palju madalamal). Samas pakub limiithind kaitset järskude hinnaliikumiste ja ebasobiva hinnaga tehingu tegemise vastu.


Comments


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page